Tajniki fotografii: Filtry - co warto o nich wiedzieć?
Dobre zdjęcie to dzieło sztuki, na ocenę którego wpływa zarówno temat fotografii, jak i ciekawy kadr. Nie można jednak zapominać, jak ważną rolę odgrywa w fotografii światło. To ono pozwala osiągnąć wspaniałe efekty, to dzięki niemu fotograf może zwykłą fotografię przemienić w unikalne dzieło sztuki. By osiągnąć wiele ciekawych efektów, warto sięgnąć po filtry fotograficzne. Dzięki nim nasze zdjęcia będą miały lepszą barwę, a dzięki korzystaniu z różnych filtrów będziemy mogli stworzyć fantastyczne obrazy. Jakie filtry fotograficzne można wykorzystać?

Czym są filtry fotograficzne?
Filtry stosowane w fotografii to nic innego, jak specjalna nakładka na obiektyw. Nakładka ta wykonana jest ze szkła lub sztucznego tworzywa, a jej właściwości mają ogromny wpływ na to, jak będzie się prezentowało wykonane przez nas zdjęcie. Dla tych, którzy marzą o zdjęciach wysokiej jakości, najlepszym rozwiązaniem będą filtry szklane. I tu jednak występuje kilka rodzajów filtrów. W jaki sposób można z nich korzystać?
Rodzaje filtrów fotograficznych
Wśród najczęściej używanych filtrów znajdują się filtry polaryzacyjne. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed polaryzacją, czyli zjawiskiem polegającym na odbijaniu się fal świetlnych. Filtry polaryzacyjne możemy wykorzystać w chwili, gdy fotografujemy powierzchnie szklane i chcemy zredukować ilość odblasków. Filtry te świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy dla poprawienia jakości zdjęcia niezbędne staje się przyciemnienie barwy nieba. Efekty, jakie można osiągnąć dzięki filtrom polaryzacyjnym, mogą zaskoczyć niejednego amatora fotografii. W fotografii krajobrazowej świetnie sprawdzają się te filtry, których głównym zadaniem jest redukcja promieniowania ultrafioletowego. Ich zastosowanie sprawia, że zdjęcia stają się wyraźniejsze, a lekkie zamglenie przestaje być aż tak wielkim problemem dla fotografa. Kto chce bawić się fotografią i uzyskiwać jeszcze ciekawsze efekty, ten może postawić na filtry połówkowe. Szare oraz barwne, pozwalają nam osiągać wiele ciekawych efektów w fotografii. Głównym zadaniem filtrów połówkowych szarych jest zmniejszanie kontrastów, które często psują ostateczny efekt zdjęcia. Filtry połówkowe neutralne świetnie sprawdzają się w chwili, gdy trzeba przyciemnić niebo. Z takiego rozwiązania korzysta się w chwili, gdy kontrast między niebem a ziemią jest zbyt silny. Ci, którzy lubią bawić się kolorami, mogą postawić na korzystanie z filtrów połówkowych barwnych. Dzięki nim można uzyskać niezwykłe efekty kolorystyczne i sprawić, że zwykłe zdjęcie stanie się niezwykłym obrazem. Specjalne filtry barwne są też stosowane w fotografii czarno-białej. Korzysta się z nich głownie z celu uzyskania ciekawszych odcieni szarości oraz efektów związanych z kontrastem. Są to kwestie bardzo ważne w fotografii czarno-białej, a umiejętnie operowanie nimi staje się podstawą każdego dobrego fotografa.
Umiejętność korzystania z filtrów fotograficznych to podstawa dla tych osób, które chcą robić dobre zdjęcia. Dzięki nim nasze fotografie mogą zachwycać barwą, która w tej dziedzinie sztuki zajmuje równie ważne miejsce, jak kadr oraz niebanalne spojrzenie na fotografowane otoczenie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.